Diagnostyka

Diagnostyka Okulistyczna

Tomografia OCT

OCT jest bardzo nowoczesną, całkowicie bezpieczną i dokładną metodą obrazowania poszczególnych struktur oka m.in. siatkówki i nerwu wzrokowego. Jest to badanie bezdotykowe, wykonywane ambulatoryjnie. Samo badanie trwa kilka minut, ale do prawidłowej oceny wyników niezbędne jest duże doświadczenie lekarza oceniającego.

Dowiedz się więcej

OCT jest bardzo nowoczesną, całkowicie bezpieczną i dokładną metodą obrazowania poszczególnych struktur oka m.in. siatkówki i nerwu wzrokowego. Jest to badanie bezdotykowe, wykonywane ambulatoryjnie. Samo badanie trwa kilka minut, ale do prawidłowej oceny wyników niezbędne jest duże doświadczenie lekarza oceniającego. OCT pozwala na diagnostykę oraz monitorowanie głównych chorób prowadzących do nieodwracalnego upośledzenia widzenia:

  • jaskry,
  • zmian w centralnej części siatkówki, tzw. plamce żółtej

Badanie OCT w jaskrze pozwala na bardzo precyzyjny pomiar wielu parametrów tarczy nerwu wzrokowego oraz analizę grubości i ocenę rozkładu włókien nerwowych siatkówki w odniesieniu do normy wiekowej. Służy do diagnostyki wczesnych postaci choroby, kiedy zmiany w innych badaniach jeszcze nie są widoczne. Możliwe jest również porównanie wyników badań na przestrzeni czasu i określenie obecności lub braku progresji zmian.

Badanie OCT w chorobach siatkówki pozwala na bardzo dokładną ocenę zmian chorobowych w plamce żółtej. Jest badaniem niezbędnym w diagnostyce i monitorowaniu zmian zwyrodnieniowych (m.in.AMD) otworów w plamce, retinopatii cukrzycowej, błon przedsiatkówkowych i wielu innych schorzeń. Jest jedynym badaniem, które pozwala ocenić skuteczność iniekcji doszklistkowych w postaci wysiękowej AMD. Wykonujemy także OCT przed i po zabiegach witreoretinalnych w celu oceny efektów anatomicznych zabiegu.
W naszym gabinecie badanie OCT wykonujemy na najnowocześniejszym aparacie marki Topcon Swept source OCT TRITON.

Technologia Swept Source (SS OCT) daje nowe możliwości w zakresie obrazowania struktur oka. W porównaniu do najbardziej w chwili obecnej rozpowrzechnianych aparatów spektralnych (SOCT) umożliwia uzyskanie znacznie większej szybkości skanowania, dużo lepszej penetracji struktur oka aż po twardówkę oraz uzyskanie lepszej końcowej rozdzielczości uzyskanych obrazów. Zastosowanie w SS OCT TRITON długości fali 1050nm (podczerwień) zapewnia znacznie lepszą penetrację tkanek niż światło czerwone stosowane w innych aparatach OCT.

Dzięki opisanym powyżej właściwościom swept source DRI OCT TRITON to aparat, który umożliwia zajrzenie głębiej w struktury ludzkiego oka.
Daje możliwość:

  • jednoczesnego uzyskiwania wysokiej jakości obrazu ciała szklistego, siatkówki, naczyniówki i twardówki
  • wizualizacji szklistki z możliwością uwidocznienia zróżnicowania jej struktury
  • automatycznego tworzenia map grubości i objętości warstw siatkówki i naczyniówki
  • uzyskanie znacznie lepszej jakości skanów OCT u pacjentów ze zmniejszoną przeziernością ośrodków optycznych, w tym z zaćmą oraz niekorzystną wadą refrakcji
  • dzięki dużej maksymalnej szerokości skanów (12mm) aparat ma możliwość jednoczesnego obrazowania obszaru plamki i tarczy nerwu
  • wysoka przenikalność i niskie rozproszenie światła pozwala na uzyskiwanie wysokiej jakości, wolnych od artefaktów przekrojów przedniego odcinka.

Fotografia cyfrowa dna oka z autofluorescencją

Fotografia dna oka to obiektywna rejestracja i obserwacja zmian zachodzących na dnie oka. Umożliwia to zaawansowana technologicznie Funduscamera firmy TOPCON,
która pozwala uzyskać zdjęcia dna oka o wysokiej rozdzielczości.

Dowiedz się więcej

Zdjęcie dna oka o wysokiej rozdzielczości stanowi niezbędną metodę monitorowania zmian występujących w retinopatii cukrzycowej, w ocenie tarczy nerwu wzrokowego, zmian degeneracyjnych siatkówki oraz znamion barwnikowych błony naczyniowej. W odróżnieniu od tradycyjnych urządzeń fotografujących dno oko pozwala na wykonanie zdjęcia także w przypadku zmętnienia lub braku przezierności soczewki (w zaćmie). Wykonywanie zdjęć możliwe jest przy niskiej intensywności flesza, dzięki czemu badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i komfortowe dla pacjenta.

Umów się na wizytę

+48 89 648 78 53

biuro@medi-look.pl

Angiografia fluoresceinowa

Angiografia fluoresceinowa to badanie polegające na wykonaniu serii fotografii dna oka lub tęczówki po dożylnym podaniu środka cieniującego (fluoresceiny).

Dowiedz się więcej

Badanie pozwala na uwidocznienie krążenia w naczyniach siatkówki i pośrednio błony naczyniowej oraz umożliwia ocenę stanu nabłonka barwnikowego siatkówki i naczyń krwionośnych siatkówki, które nie są widoczne w trakcie wziernikowania dna oka. W prawidłowych warunkach naczynia siatkówki nie przepuszczają substancji krążących wraz z krwią, także fluoresceiny.

Jakikolwiek przeciek widoczny w postaci nadmiernego świecenia na zdjęciach – hiperfluorescencja oznacza stan chorobowy. Nieprawidłowy jest również brak świecenia na wykonanych fotografiach – hipofluorescencja. Oznacza to bowiem, że przepływ krwi na pewnym obszarze jest zablokowany lub między naczyniami krwionośnymi siatkówki i naczyniówki a ciałem szklistym znajdują się nieprawidłowe substancje czy barwniki (np. krwawe wybroczyny, ciała obce czy nadmiar melaniny).

Oferta wkrótce

Perymetria komputerowa

Badanie pola widzenia należy do badań subiektywnych. Jest to trójwymiarowa struktura podobna do „wzgórza o wzrastającej czułości”

Dowiedz się więcej

Zewnętrzne granice pola widzenia rozciągają się w przybliżeniu do 50 stopni od góry, 60 stopni od nosa, 70 stopni od dołu i 90 stopni od skroni. Obecnie najczęściej wykonuje się perymetrie statyczną inaczej nazywaną komputerowym badaniem pola widzenia.

Perymetria pozwala na subiektywną ocenę zmian w polu w schorzeniach takich jak jaskra i inne choroby nerwu wzrokowego (neuropatie), schorzenia neurologiczne uszkadzające drogę wzrokową oraz choroby siatkówki. Badanie jest nieinwazyjne i nie wymaga przygotowania. Zmiany w polu widzenia umożliwiają nie tylko rozpoznawanie schorzeń, ale też monitorowanie progresji zmian i efektów leczenia.

Pola widzenia z umiarkowanym uszkodzeniem

Pola widzenia i z zaawansowanym uszkodzeniem

USG gałki ocznej

W ultrasonografii oka wykorzystuje się fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które padając na granice między strukturami o różnych właściwościach akustycznych wytwarzają echo. Sygnał z badanych tkanek jest przetwarzany i prezentowany na ekranie jako sygnał echa.

Dowiedz się więcej

Sygnał z badanych tkanek jest przetwarzany i prezentowany na ekranie jako sygnał echa. W diagnostyce okulistycznej stosujemy prezentacje A, która służy do pomiaru odległości m. in. określenie grubości rogówki czy długości gałki ocznej oraz prezentację B która pozwala określić wielkość, kształt i jakość zmiany, a także jej położenie względem innych struktur.

Ultrasonografia jest nieocenionym narzędziem dla lekarza szczególnie w przypadku nieprzezierności ośrodków optycznych np. W zaawansowanej zaćmie czy wylewie krwi do ciała szklistego.

Badanie stosujemy najczęściej w przypadku:

  • wylewu krwi do ciała szklistego np. w cukrzycy
  • odwarstwieniu siatkówki
  • guzach wewnątrzgałkowych
  • druzach tarczy nerwu wzrokowego
  • odłączenia tylnego ciała szklistego (pvd)

Badanie jest nieinwazyjne i nie wymaga przygotowania.

Diagnostyka neurologiczna

USG Doppler tętnic domózgowych szyjnych i kręgowych

Badanie USG tętnic szyjnych i kręgowych pozwala ocenić morfologię naczyń , znaleźć i oszacować stopień ich zwężenia oraz ocenić prędkość i kierunek przepływającej w nich krwi. Badanie to dedykowane jest przede wszystkim osobom zagrożonym rozwojem chorób sercowo-naczyniowych.

Dowiedz się więcej

Główne wskazania do wykonania badania to:

  • Przebyty udar mózgu
  • Przypadki występowania udaru mózgu w rodzinie
  • Miażdżyca
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Cukrzyca
  • Wysoki poziom cholesterolu
  • Objawy neurologiczne wskazujące na niedokrwienie Ośrodkowego Układu Nerwowego
  • Bóle oraz zawroty głowy
  • Omdlenia i utraty przytomności
  • Palenie papierosów
  • Przebyty uraz szyi
  • Stwierdzony szmer nad tętnicami szyjnymi
  • Nałogowe palenie papierosów

Badanie tętnic domózgowych jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Badanie wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej i trwa około 20 minut. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, należy ubrać się wygodnie, nie zakładać ubrań z wysokim kołnierzem lub golfem i przed badaniem zdjąć z szyi biżuterię.

USG nerwów obwodowych

Badanie USG nerwów obwodowych pozwala na dokładną ocenę ich struktury , prześledzenie przebiegu i dynamiczną ocenę ich ruchomości.
Rozwiń poniższą belkę, by dowiedzieć się jakie są główne wskazania do badania.

Dowiedz się więcej
  • zespoły uciskowe nerwów : zespół cieśni nadgarstka, usidlenie nerwu łokciowego
  • ocena zmian pourazowych : obrzęk , przerwanie, nerwiaki
  • diagnostyka zmian ogniskowych: guz osłonki nerwowej, nerwiak Mortona, guzy tkanek miękkich uciskające nerw.

Podstawowe nerwy które ocenia się w badaniu ultrasonograficznym
w kończynie górnej: nerw pośrodkowy, łokciowy i promieniowy.

W kończynie dolnej : nerw kulszowy, strzałkowy, piszczelowy i łydkowy.

Badanie USG nerwów jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym.
USG cieśni nadgarstka badanie umożliwia ocenę obrzęku nerwu pośrodkowego i struktur anatomicznych kanału nadgarstka . Badanie dynamiczne daje możliwość oceny ruchomości nerwu i mięśni.

Umów się na wizytę

+48 89 648 78 53

biuro@medi-look.pl

ENG / EMG

ENG to badanie, którego celem jest sprawdzenie czynności nerwów na podstawie pomiaru odpowiedzi na kontrolowane bodźce elektryczne. Najczęściej wykonywana jest przy podejrzeniu procesu chorobowego lub uszkodzenia w zakresie nerwów obwodowych.

Dowiedz się więcej

Badanie może być bolesne, jednak większość osób toleruje je dobrze. Czasem również po badaniu można odczuwać niewielki ból danej okolicy, najczęściej szybko przemijający. Badanie wykonywane jest w gabinecie lekarskim i nie wymaga szczególnego przygotowania. W dniu badania należy dokładnie umyć badaną okolicę wodą z mydłem i nie używać żadnych kremów, balsamów lub maści. Czas trwania badania zależy od jego zakresu i może wynosić od 15 do 60 minut. Elektroneurografia najczęściej wykorzystywana jest w diagnostyce polineuropatii, zespołów cieśni czy uszkodzeń splotów nerwowych.

Zadzwoń