Neurologia

Piotr Szafkowski lekarz specjalista neurolog

Definicja

Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób mózgu , rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych.

Najczęstsze objawy chorób neurologicznych:

  • bóle : głowy, kręgosłupa, kończyn
  • osłabienie siły mięśniowej
  • kurcze i drżenia mięśni
  • zaburzenia czucia: drętwienia, mrowienia
  • problemy z koordynacją ruchową
  • szumy uszne
  • zawroty głowy i zaburzenia równowagi
  • zaburzenia mowy
  • problemy z pamięcią
  • zaburzenia widzenia
  • zaburzenia snu
  • zaburzenia przytomności, omdlenia

Podstawowe schorzenia

Najczęstsze choroby które leczy neurolog:

  • zespoły bólowe kręgosłupa
  • migrena i inne bóle głowy
  • padaczka
  • stwardnienie rozsiane
  • zaburzenia ruchowe np. choroba Parkinsona
  • zespoły otępienne np. choroba Alzheimera
  • udar mózgu i jego następstwa
  • stany po zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych
  • guzy mózgu
  • zaburzenia nerwicowe
  • choroby nerwowo-mięśniowe : miastenia, neuropatia, miopatia

Umów się na wizytę

+48 89 648 78 53

biuro@medi-look.pl

Terapia bólu

Mezoterapia przeciwbólowa

Mezoterapia przeciwbólowa jest bezpieczną, małoinwazyjną i skuteczną formą leczenia bólu. Polega na wykonaniu mikroiniekcji i dostarczeniu do skóry i tkanki podskórnej leków oraz substancji odżywczych i regenerujących. Ważną zaletą mezoterapii jest cykliczne podawanie leków w małych, ale skutecznych dawkach, w konkretne miejsca zmienione patologicznie .
W leczeniu najczęściej stosowane są gotowe mieszanki lekowe w których składzie znajduje się kolagen, miorelaksanty, niesterydowe leki przeciwzapalne, leki znieczulające, witaminy.
W zależności od składu stosowanych preparatów uzyskuje się miejscowy efekt przeciwzapalny, przeciwbólowy i regeneracyjny.

Dowiedz się więcej

Metoda wykorzystuje dwa mechanizmy terapeutyczne : efekt farmakologiczny stosowanych miejscowo leków oraz bezpośrednią stymulację receptorów skóry i tkanki podskórnej poprzez ukłucie igły co wpływa na zwiększenie poziomu endogennych endorfin .

Zastosowane w mezoterapii preparaty lecznicze uzyskują większe stężenie w miejscu podania, a działanie utrzymuje się znacznie dłużej niż przy podawaniu drogą doustną.

Mezoterapię wykonuje się standardowo raz w tygodniu, powtarzając iniekcje 3-5 razy w przypadku zespołów bólowych o charakterze przewlekłym. W stanach ostrych zabiegi można wykonywać nawet co dwa–trzy dni.

Mezoterapia należy do bezpiecznych form leczenia bólu ostrego i przewlekłego. Do najczęstszych działań niepożądanych należą niewielkie wylewy podskórne i zasinienia, które znikają w ciągu kilku dni po zabiegu. Przeciwwskazaniem do mezoterapii są miejscowe zmiany skórne i reakcje alergiczne na składniki preparatu.

Najczęstszymi wskazaniami do mezoterapii przeciwbólowej są:

  • zespoły bólowe kręgosłupa .
  • bóle więzadłowo-powięziowe.
  • zespoły przeciążeniowe entezopatie.
  • dyskopatia i zmiany zwyrodnieniowe.
  • bóle pourazowe kręgosłupa.
  • bóle osteoporotyczne.
  • choroba zwyrodnieniowa stawów

Blokady przeciwbólowe

Blokada przeciwbólowa stanowi jedną ze skuteczniejszych metod leczenia ostrego i przewlekłego bólu kręgosłupa . Blokada to rodzaj zastrzyku podanego bezpośrednio w okolicę bolesnych i podrażnionych procesem zapalnym tkanek i struktur kręgosłupa – korzeni nerwowych i stawów międzykręgowych .

Składnikiem blokady są silnie działające leki przeciwzapalne (sterydy) i środki miejscowo znieczulające. Efektem iniekcji jest ulga w dolegliwościach bólowych.

Dowiedz się więcej

Blokada zmniejsza bóle kręgosłupa wywołane przez ucisk korzeni nerwowych w kanale kręgowym lub w otworach międzykręgowych przez dyski i zmiany zwyrodnieniowe.

Podanie sterydu bezpośrednio w miejsce wyzwalające ból kręgosłupa pozwala ograniczyć ilość przyjmowanych doustnie leków przeciwbólowych.
Blokady mogą być pomocne w czasowym łagodzeniu bólu u osób oczekujących na zabieg operacyjny kręgosłupa.

Zabieg nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.
Aby lek został precyzyjnie podany, ostrzyknięcie kręgosłupa wykonuje się pod kontrolą USG. Efekt przeciwbólowy leku znieczulającego pojawia się zwykle już po podaniu zastrzyku a jego działanie utrzymuje się przez kilka godzin. Efekt przeciwzapalny sterydów pojawia się po kilku dniach i może utrzymywać się przez kilka tygodni.

W wypadku niepełnej skuteczności blokady można ją powtarzać .
Nie zaleca się podawania sterydów częściej niż 3-5 razy w ciągu roku. O częstotliwości podawania blokad zawsze decyduje lekarz.
Po zabiegu mogą pojawić się objawy uboczne związane ze znieczuleniem korzeni nerwowych. Po sterydach może dojść do przemijającego podwyższenia poziomu cukru we krwi, wzrostu ciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca.
Przeciwwskazaniem do blokad sterydowych jest obecność chorób przewlekłych takich jak: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,cukrzyca, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, miejscowe zmiany skórne.

Kriolezja

oferta wkrótce

Kriolezja jest mikroinwazyjną techniką zamrażania nerwu stosowaną w leczeniu przewlekłych zespołów bólowych. Jest świetną alternatywą dla leczenia farmakologicznego, które często niesie ze sobą duże ryzyko działań niepożądanych.

Dowiedz się więcej

Zabieg jest wykonywany pod kontrolą USG, co zapewnia dokładną lokalizację uszkodzonego nerwu. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania i może być wykonany ambulatoryjnie w gabinecie lekarskim. Najczęściej pacjent może samodzielnie wrócić do domu. Wizyta kontrolna powinna odbyć się po około dwóch miesiącach, a do tego czasu należy unikać przeciążeń leczonej okolicy.

Efekt działania zamrożenia nerwu można porównać do działania lokalnych środków przeciwbólowych, takich jak lidokaina, stosowanych m.in. przez stomatologów. Jednak w odróżnieniu do nich, kriolezja wywołuje również efekty długotrwałe.

Wskazaniem do kriolezji są wszelkiego rodzaju przewlekłe zespoły bólowe, a świetne efekty osiąga się szczególnie u tych pacjentów, u których możliwe jest dokładne określenie generatorów bólu. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza się w oparciu o badanie kliniczne oraz o badania obrazowe. Po wykluczeniu przeciwwskazań, wykonuje się próbną blokadę nerwową lidokainą połączoną ze sterydowym lekiem przeciwzapalnym w obszarze planowanego zabiegu. Po kilku dniach, w ramach wizyty kontrolnej, ocenia się zmniejszenie objawów bólowych.

Zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu skóry i tkanki podskórnej lidokainą, dzięki czemu nie jest konieczna hospitalizacja, a pacjent po krótkiej obserwacji może samodzielnie wrócić do domu. Czas trwania zabiegu jest uzależniony od wielkości zamrażanego nerwu, liczby zamrażanych nerwów oraz ich położenia anatomicznego, jednakże zazwyczaj trwa między 30 a 60 minut dla jednego nerwu. W trakcie jednego zabiegu można dokonać kriolezji w kilku punktach, jeśli pozwala na to stan pacjenta oraz jego odporność na ból związany z przekraczaniem bariery skóry oraz z początkowymi etapami zamrażania nerwu.

Termolezja

oferta wkrótce

Termolezja jest metodą leczenia bólu. Zabieg polega na kontrolowanym uszkodzeniu nerwów czuciowych za pomocą fal o wysokiej częstotliwości.

Dowiedz się więcej

Wskazaniem do termolezji są wszelkiego rodzaju przewlekłe zespoły bólowe, a świetne efekty osiąga się szczególnie u tych pacjentów, u których możliwe jest dokładne określenie generatorów bólu. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza się w oparciu o badanie kliniczne oraz o badania obrazowe.

Precyzyjne wkłuwanie igieł w pobliże nerwu odbywa się pod kontrolą USG. W efekcie ustaje uczucie bólu w zniszczonym nerwie. Zabieg zazwyczaj powoduje szybki efekt przeciwbólowy i jest wykonywany ambulatoryjnie podczas jednorazowej wizyty. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się przez kilka miesięcy lub dłużej. Po zabiegu zaleca się obserwację, a następnie pacjent może chodzić i wrócić do domu.

Należy zaznaczyć, że efekt przeciwbólowy (lub jego brak) zależy od natury i czasu trwania procesu patologicznego powodującego ból. Z tego powodu w części przypadków nie udaje się uzyskać efektu przeciwbólowego. Po kilku – kilkunastu miesiącach może nastąpić regeneracja zniszczonych nerwów czuciowych i nawrót dolegliwości bólowych. W takiej sytuacji zabieg można powtórzyć.

Akupunktura

Akupunktura jest jedną z najstarszych ,stosowanych od ponad 3000 lat metod leczenia różnych schorzeń w tradycyjnej medycynie chińskiej.
Według klasycznej teorii, właściwa równowaga między dwoma zasadniczymi elementami funkcji organizmu Yin i Yang gwarantuje zdrowie utrzymując prawidłowy przepływ w organizmie energii życiowej Qi. Energia ta krąży w organizmie wzdłuż specyficznych kanałów energetycznych zwanych meridianami. W pewnych miejscach ich przebieg zbliża się do skóry i tam znajdują się „punkty akupunkturowe”. 

Dowiedz się więcej

Każda choroba powoduje zaburzenia swobodnego przepływu energii wzdłuż meridianów, a dzięki nakłuwaniu punktów akupunkturowych możemy przywracać prawidłowy jej przepływ.

We współczesnej medycynie akupunktura wykorzystana jest głównie jako uzupełniający lub alternatywny sposób postępowania w dolegliwościach bólowych.

Według aktualnych poglądów akupunktura działa poprzez bezpośredni wpływ na obszary układu nerwowego związane z czuciem bólu a także prowadzi do uwalniania substancji przekaźnikowych związanych z transmisją oraz modulacja czucia bólu w układzie nerwowym, w tym endorfin.

Zabieg akupunktura polega na wkłucie cienkich metalowych, jednorazowych igieł w określone punkty na skórze. Bolesność przy wykonywaniu tego zabiegu jest minimalna. Liczba użytych igieł i miejsca wkłucia zostają określone przez terapeutę. Zwykle stosuje się około 10-20 igieł podczas jednego zabiegu. Po nakłuciu igły pozostawione są na miejscu przez okres 15 – 30 minut. Pozytywne efekty terapeutyczne osiąga się już po serii 5-10 zabiegów. Jeżeli schorzenie wymaga dłuższej terapii stosuje się przerwy między zabiegami od 6 tygodni do 6 miesięcy.

Leczenie akupunkturą wykorzystywane jest w różnych postaciach bólu przewlekłego. Korzystne działania obserwowano w bólach krzyża, bólach szyi i ramion, bólach głowy, chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów.

Objawy niepożądane są rzadkie. Należą do nich: ból miejscowy, krwiak w miejscu wkłucia, zakażenie, odma opłucnowa , czasami objawy ogólne jak nudności, osłabienie lub omdlenie. Akupunktura jest przeciwwskazana w zaburzeniach czynności układu krzepnięcia, w padaczce i chorobach psychicznych a także w przypadkach chorób zapalnych skóry.

Akupunktura z powodu małej inwazyjności i ograniczonej ilości objawów niepożądanych jest bardzo korzystnym uzupełnieniem terapii zespołów bólowych. Leczenie akupunkturą umożliwia modyfikację i ograniczenie farmakoterapii i objawów niepożądanych spowodowanych przewlekłym stosowaniu leków przeciwbólowych

Diagnostyka neurologiczna

USG Doppler tętnic domózgowych szyjnych i kręgowych

Badanie USG tętnic szyjnych i kręgowych pozwala ocenić morfologię naczyń, znaleźć i oszacować stopień ich zwężenia oraz ocenić prędkość i kierunek przepływającej w nich krwi. Badanie to dedykowane jest przede wszystkim osobom zagrożonym rozwojem chorób sercowo-naczyniowych.

Dowiedz się więcej

Główne wskazania do wykonania badania to:

  • Przebyty udar mózgu
  • Przypadki występowania udaru mózgu w rodzinie
  • Miażdżyca
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Cukrzyca
  • Wysoki poziom cholesterolu
  • Objawy neurologiczne wskazujące na niedokrwienie Ośrodkowego Układu Nerwowego
  • Bóle oraz zawroty głowy
  • Omdlenia i utraty przytomności
  • Palenie papierosów
  • Przebyty uraz szyi
  • Stwierdzony szmer nad tętnicami szyjnymi
  • Nałogowe palenie papierosów

Badanie tętnic domózgowych jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Badanie wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej i trwa około 20 minut. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, należy ubrać się wygodnie, nie zakładać ubrań z wysokim kołnierzem lub golfem i przed badaniem zdjąć z szyi biżuterię.

USG nerwów obwodowych

Badanie USG nerwów obwodowych pozwala na dokładną ocenę ich struktury , prześledzenie przebiegu i dynamiczną ocenę ich ruchomości.
Rozwiń poniższą belkę, by dowiedzieć się jakie są główne wskazania do badania.

Dowiedz się więcej
  • zespoły uciskowe nerwów : zespół cieśni nadgarstka, usidlenie nerwu łokciowego
  • ocena zmian pourazowych : obrzęk , przerwanie, nerwiaki
  • diagnostyka zmian ogniskowych: guz osłonki nerwowej, nerwiak Mortona, guzy tkanek miękkich uciskające nerw.

Podstawowe nerwy które ocenia się w badaniu ultrasonograficznym
w kończynie górnej: nerw pośrodkowy, łokciowy i promieniowy.

W kończynie dolnej : nerw kulszowy, strzałkowy, piszczelowy i łydkowy.

Badanie USG nerwów jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym.
USG cieśni nadgarstka badanie umożliwia ocenę obrzęku nerwu pośrodkowego i struktur anatomicznych kanału nadgarstka . Badanie dynamiczne daje możliwość oceny ruchomości nerwu i mięśni.

ENG / EMG

ENG to badanie, którego celem jest sprawdzenie czynności nerwów na podstawie pomiaru odpowiedzi na kontrolowane bodźce elektryczne. Najczęściej wykonywana jest przy podejrzeniu procesu chorobowego lub uszkodzenia w zakresie nerwów obwodowych.

Dowiedz się więcej

Badanie może być bolesne, jednak większość osób toleruje je dobrze. Czasem również po badaniu można odczuwać niewielki ból danej okolicy, najczęściej szybko przemijający. Badanie wykonywane jest w gabinecie lekarskim i nie wymaga szczególnego przygotowania. W dniu badania należy dokładnie umyć badaną okolicę wodą z mydłem i nie używać żadnych kremów, balsamów lub maści. Czas trwania badania zależy od jego zakresu i może wynosić od 15 do 60 minut. Elektroneurografia najczęściej wykorzystywana jest w diagnostyce polineuropatii, zespołów cieśni czy uszkodzeń splotów nerwowych.

Piotr Szafkowski

Lekarz specjalista neurolog z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku. Uzyskał specjalizację w zakresie neurologii w 2003 r. Od 1998 roku prowadzi własną praktykę neurologiczną. W 2016 r ukończył studia podyplomowe w zakresie Leczenia Bólu na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Uczestnik wielu kursów i szkoleń w zakresie diagnostyki i terapii neurologicznej: ultrasonografia dopplerowska naczyń szyjnych i kręgowych, ultrasonografia nerwów obwodowych, badania neurofizjologiczne eng/emg, akupunktura, inwazyjne metody leczenia bólu termolezja i kriolezja.

Szczególnie interesuje się diagnostyką i leczeniem zespołów bólowych, chorób naczyniowych oraz schorzeń nerwowo-mięśniowych.

 

Zadzwoń