Pomoce dla słabowidzących

Pomoce dla słabowidzących

Pacjentom z obniżoną ostrością widzenia oraz zawężonym polem widzenia oferujemy pomoc w doborze indywidualnych przyrządów optycznych. Ich rodzaj i powiększenie uwarunkowane są ostrością wzroku oraz potrzebami.

Pomoce optyczne umożliwiają osobom słabowidzącym lepsze wykorzystanie zachowanego widzenia. Korzystanie z nich proponuje się pacjentom, u których nie można uzyskać poprawy widzenia za pomocą leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Pomoce te, to wszelkiego rodzaju lupy, monookulary, okulary lupowe, okulary lornetkowe, powiększalniki elektroniczne i inne akcesoria ułatwiające czytanie, poruszanie się, czy oglądanie telewizji oraz ułatwiające funkcjonowanie w życiu codziennym.

Pomoce optyczne są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Refundacja NFZ przysługuje na 4 pomoce optyczne po jednej z każdej grupy:

  • lupa – kwota refundacji 200 zł raz na 3 lata
  • okulary lupowe – kwota refundacji 400 zł raz na 5 lat
  • okulary lornetkowe – kwota refundacji 400 zł raz na 5 lat
  • monookulary – kwota refundacji 200 zł raz na 5 lat

Jeśli cena pomocy optycznej jest wyższa niż koszt refundacji pacjent dopłaca różnice. Nasza firma jako jedna z niewielu w regionie posiada umowę z NFZ na tego typu refundację.

Umów się na badanie okulistyczne

+48 89 648 78 53

Lupy powiększające

Lupy powiększające mogą być używane nie tylko do czytania i pisania. Istnieje szereg lup, które w warunkach domowych mogą ułatwić wykonywanie różnych czynności np. szycie. Lupy mogą być również używane np. w sklepie do sprawdzenia daty ważności produktu, na przystanku do odczytania rozkładu jazdy. Niektóre z nich posiadają podświetlenie diodowe, które dodatkowo wzmacnia kontrast.

Lupy i powiększalniki elektroniczne

Lupy i powiększalniki elektroniczne w pomocach tego rodzaju jest możliwość zmiany ustawienia koloru oglądanego obrazu. Są to nie tylko odcienie bieli i czerni ale również żółci, zieleni lub błękitu. Pacjent wybiera dla siebie takie ustawienie, które poprawia kontrast, postrzeganie, oglądanego obrazu. W zależności od modelu pomoce elektroniczne mogą być używane w domu jako sprzęt stacjonarny lub noszone w torbie w wersji przenośnej.

Okulary lupowe

Okulary lupowe przeznaczone są przede wszystkim do czytania ale można je również stosować do obserwacji przedmiotów położonych blisko.

Okulary lornetkowe

Okulary lornetkowe to pomoce optyczne wykorzystywane do obserwacji przedmiotów położonych blisko lub daleko. Dzięki możliwości zmiany ogniskowej mogą być używane jako okulary do oglądania telewizji, w kinie, teatrze, jak również znajdują szerokie zastosowanie w czynnościach domowych tj. włączenie pralki, ugotowanie obiadu, wbicie gwoździa.

Monookular

Monookular dzięki zmiennej ogniskowej pozwala widzieć na bliższe i dalsze odległości. Stosowany jest najczęściej do orientacji w terenie np. rozpoznawania nr autobusów, nazw ulic, oglądania krajobrazów.

Zadzwoń